Słowo „podologia” pochodzi z języka greckiego i w dokładnym tłumaczeniu oznacza „naukę o stopach”. W Polsce dziedzina ta rozwija się od kilkunastu lat, jednak do dzisiaj nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że istnieją specjaliści zajmujący się
stopami i ich schorzeniami. Podolog zajmuje się, we współpracy z lekarzami i fizjoterapeutami, stopami zajętymi przez różne choroby oraz defekty. Jednak z wizyt u podologa warto korzystać także, jeśli nie mamy problemów ze stopami i chcemy je utrzymać w dobrej kondycji jak najdłużej.

 

Pedicure podologiczny i kosmetyczny – jakie są różnice?

Usługa, z której u podologa powinien korzystać każdy z nas to pedicure podologiczny, nazywany także podstawowym zabiegiem podologicznym. Jest to zabieg przypominający pedicure kosmetyczny, jednak są pewne znaczące różnice.

W odróżnieniu od kosmetyczki podolog nie moczy stóp przed zabiegiem, ponieważ praca na rozmoczonej, zmacerowanej skórze grozi większym ryzykiem skaleczeń lub usunięciem zbyt dużej ilości naskórka. Ponadto długie moczenie zaburza obraz zmian mogących pojawić się na skórze, co utrudnia bądź całkowicie uniemożliwia prawidłowe rozpoznanie zaburzenia.

 

Pedicure podologiczny krok po kroku

Pedicure podologiczny rozpoczyna się od dokładnego wywiadu z klientem oraz sprawdzenia stanu stóp. Rozmowa z klientem to kluczowy element zabiegu, niezwykle ważne jest, żeby poinformować podologa o swoim stanie zdrowia, ponieważ choroby, które mogą towarzyszyć klientowi, wskazują, na co zwrócić szczególną uwagą podczas zabiegu. Na tym etapie podolog także rozmawia z klientem o problemach, które zauważył na stopach oraz omawia przebieg zabiegu.

Pierwszą czynnością wykonywaną podczas podstawowego zabiegu podologicznego jest prawidłowe skrócenie paznokci. Bardzo często klienci samodzielnie obcinają paznokcie w niewłaściwy sposób, który może doprowadzić do bolesnych problemów, takich jak np. wrastanie paznokci. Podczas zabiegu podolog specjalnymi, sterylnymi cęgami obcina paznokcie oraz instruuje klienta, jak robić to we właściwy sposób w zaciszu domowym.

Następnie podolog szlifuje paznokcie frezami dobranymi odpowiednio do danej płytki paznokcia. Paznokcie stają się wygładzone i przywrócony jest ich naturalny, zdrowy kolor. Na tym etapie zabiegu podolog także dokładnie oczyszcza wały paznokciowe – jest to niezwykle istotne, ponieważ zrogowaciałe komórki oraz zanieczyszczenia w wałach paznokciowych mogą przyczynić się do powstania w tych miejscach bolesnych odcisków.

Po opracowaniu paznokci podolog przechodzi do opracowania części podeszwowej stóp.

W gabinetach kosmetycznych zrogowaciały naskórek usuwany jest najczęściej tylko za pomocą frezarki. Natomiast w zaciszu domowym klienci usuwają zrogowacenia tarką. Obie te metody prowadzą do przegrzewania naskórka. Jest to tak zwany stres termiczny dla skóry, a to skutkuje pobudzeniem skóry do reakcji obronnej w postaci nadmiernego rogowacenia. Powstaje błędne koło- im częściej i mocniej ścieramy – tym więcej nowych zrogowaceń powstaje.

Podczas podstawowego zabiegu podologicznego usuwanie zrogowaciałego naskórka zaczyna się od zmiękczenia skóry specjalnymi preparatami, po czym, za pomocą sterylnego ostrza skalpela, podolog ścina zrogowacenia. Następnie wygładza skórę jednorazowym frezem – jest to tylko kilka ruchów w określonym kierunku, skóra nie przegrzewa się, dzięki czemu nie pogłębia się problem rogowacenia.

Zabieg kończy się nałożeniem na skórę stóp nawilżającego kremu oraz przekazaniem klientowi, jak powinien pielęgnować swoje stopy w domu, pomiędzy wizytami u podologa. Jeśli chcemy rozszerzyć zabieg, można dodatkowo na jego zakończenie wykonać rozluźniający masaż stóp. Przyniesie on ulgę zmęczonym i obolałym stopom, a także pobudzi krążenie, dzięki czemu składniki aktywne z maski, na której wykonuje się masaż, będą wnikały głębiej i lepiej odżywią skórę stóp.

 

Dlaczego warto zapisać się na zabieg?

Pedicure specjalistyczny to zabieg dla każdego, bez względu na wiek i płeć. Szczególnie polecany jest dla osób, u których proces rogowacenia jest zaburzony i może wynosić nawet kilka dni (standardowo czas przejścia komórek z warstwy podstawnej naskórka do warstwy rogowej to 28 dni). Zabieg ten będzie również niezwykle pomocny dla osób starszych, które ze względu ograniczenia ruchowe nie mają możliwości samodzielnie dbać o swoje stopy w prawidłowy sposób. Ponadto z wiekiem nasze paznokcie stają się coraz grubsze i ciężko skrócić je bez specjalistycznego sprzętu. Regularne wizyty u podologa są także nieocenioną pomocą dla diabetyków – systematyczne kontrolowanie stanu stóp przez specjalistę
pozwoli na wczesne zauważenie ewentualnych, niepokojących zmian, a im wcześniej wykryty problem – tym łatwiejsze leczenie.

Aby utrzymać stopy w dobrej kondycji, zalecamy powtarzanie zabiegu co ok. 4-8 tygodni, jest to zależne od konkretnego przypadku i zostaje ustalone indywidualnie z podologiem.

Stopy noszą nas przez całe życie, pamiętajmy, by dbać o nie we właściwy sposób.

ul. Przechodnia 2
00-100 Warszawa

pon-pt: 11:00-19:00
sob: 10:00-14:00

+48 666 660 062
kontakt@symetriaclinic.pl

Mapa dojazdu
Zapisz się na wizytę
Galeria - zobacz klinikę

NIP: 524 278 64 49
REGON: 362818504
NR KONTA: 93 1050 1025 1000 0092 1858  8870