Podologia

Pedicure podologiczny

PEDICURE PODOLOGICZNY

Jest to podstawowy zabieg z zakresu podologii.
Przebieg zabiegu:

  1. Zabieg rozpoczynamy od wywiadu z klientem oraz sprawdzenia stanu stóp. Na tym etapie podolog rozmawia z klientem o problemach które zauważył na stopach oraz omawia  przebieg zabiegu, a także informuje co klient może zrobić, żeby złagodzić lub całkowicie pozbyć się defektów stóp.
  2. Pierwszą czynnością jest prawidłowe skrócenie paznokci. Bardzo często klienci samodzielnie obcinają paznokcie w niewłaściwy sposób, który może doprowadzić do bolesnych problemów, takich jak np. wrastanie paznokci. Podczas zabiegu podolog specjalnymi, sterylnymi cęgami obcina paznokcie oraz instruuje klienta jak robić to we właściwy sposób w zaciszu domowym.
  3. Następnie szlifujemy paznokcie frezami dobranymi odpowiednio do danej płytki paznokcia. Paznokcie stają się wygładzone i przywrócony jest ich naturalny, zdrowy kolor. Na tym etapie zabiegu podolog także dokładnie oczyszcza wały paznokciowe – jest to niezwykle istotne, ponieważ zrogowaciałe komórki oraz zanieczyszczenia w wałach paznokciowych mogą przyczynić się do powstania w tych miejscach bolesnych odcisków.
  4. Po opracowaniu paznokci przechodzimy do opracowania części podeszwowej stóp. Podolog usuwa fizjologiczne zrogowacenia, jeśli jest to konieczne – za pomocą skalpela oraz wygładza stopy frezarką. Na koniec zabiegu wmasowany zostaje nawilżający krem do stóp.

Pedicure specjalistyczny to zabieg dla każdego, kto chce mieć zadbane i przede wszystkim zdrowe stopy. Aby utrzymać stopy w dobrej kondycji polecamy powtarzać zabieg co 4 – 8 tygodni, jest to zależne od konkretnego przypadku i zostaje ustalone indywidualnie z podologiem.

Regularne korzystanie z tego typu zabiegu szczególnie polecane jest dla diabetyków i osób starszych – systematyczne kontrolowanie stanu stóp przez specjalistę pozwoli na wczesne zauważenie ewentualnych, niepokojących zmian. Im wcześniej wykryty problem – tym łatwiejsze leczenie.  

Paznokcie

SKRÓCENIE PAZNOKCI

Bardzo często klienci samodzielnie obcinają paznokcie w niewłaściwy sposób, który może doprowadzić do bolesnych problemów, takich jak np. wrastanie paznokci. Podczas zabiegu podolog specjalnymi, sterylnymi cęgami obcina paznokcie oraz instruuje klienta jak robić to we właściwy sposób w zaciszu domowym.

SRÓCENIE I OSZLIFOWANIE PAZNOKCI

Bardzo często klienci samodzielnie obcinają paznokcie w niewłaściwy sposób, który może doprowadzić do bolesnych problemów, takich jak np. wrastanie paznokci.

Podczas zabiegu podolog specjalnymi, sterylnymi cęgami obcina paznokcie oraz instruuje klienta jak robić to we właściwy sposób w zaciszu domowym.
Następnie podolog szlifuje paznokcie frezami dobranymi odpowiednio do danej płytki paznokcia. Paznokcie stają się wygładzone i przywrócony  jest jest ich naturalny, zdrowy kolor.
Podolog także dokładnie oczyszcza wały paznokciowe – jest to niezwykle istotne, ponieważ zrogowaciałe komórki oraz zanieczyszczenia w wałach paznokciowych mogą przyczynić się do powstania w tych miejscach bolesnych odcisków.

Zabieg dostępny jest w dwóch opcjach: dla paznokci zdrowych, oraz dla paznokci, które w wyniku choroby grzybiczej lub z innych powodów są przerośnięte. Obcięcie przerośniętych paznokci w domu często bywa bardzo trudne, a wręcz niemożliwe bez użycia specjalistycznych narzędzi. Pogrubiałe paznokcie które nie są obcięte spotykają się z naciskiem ze strony butów, co może skutkować onycholizą, powstawaniem bolesnych odcisków czy nawet deformacji w obrębie stóp.
Zabieg ten jest szczególnie pomocny dla osób starszych.

OCZYSZCZENIE ONYCHOLIZY

Onycholiza jest to oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska.
Najczęściej powodem jest uraz mechaniczny paznokcia, rzadziej niektóre choroby bądź przyjmowane leki.
Onycholizie mogą towarzyszyć zakażenia grzybicze lub bakteryjne, ponieważ odsłonięte łożysko paznokcia, to „otwarte wrota” dla patogenów. Dlatego ważne jest aby jak najszybciej zgłosić się do podologa który poprowadzi terapię.
Podolog usuwa część paznokcia, która nie przylega do łożyska oraz zaleca odpowiednie preparaty do stosowania w domu.
Konieczne są wizyty co 4 tygodnie, w celu oczyszczania paznokcia. Terapia kończy się, kiedy cała płytka paznokciowa przylega do łożyska.

OCZYSZCZENIE PAZNOKCIA ZMIENIONEGO CHOROBOWO

Oczyszczenie paznokcia zmienionego chorobowo, czyli usunięcie,w miarę możliwości,całego fragmentu paznokcia zajętego przez grzybicę lub bakterię jest niezwykle ważne w prowadzeniu leczenia.
Najlepsze efekty w walce z grzybicą daje regularne oczyszczanie paznokcia w gabinecie podologicznym połączone z leczeniem doustnym lub miejscowym. Dla jeszcze lepszych rezultatów leczenie może być wsparte terapią laserem.
Zastosowanie innych metod, bez oczyszczania paznokcia w gabinecie nie da efektów, lub będą one znacznie wydłużone w czasie.

Problemy skórne

OPRACOWANIE PODESZWOWEJ SKÓRY STÓP

Podczas zabiegu zostaje opracowana część podeszwowa stopy. Zostają usunięte fizjologiczne zrogowacenia, jeśli jest to konieczne – za pomocą skalpela. Następnie podolog wygładza stopy za pomocą frezarki.
Na wizycie dowiesz się także jak pielęgnować stopy w domu, by zrogowacenia odnawiały się wolniej.

Zabieg ten jest idealny dla osób, które same radzą sobie z pielęgnacją i skracaniem paznokci, natomiast chcą w sposób profesjonalny pozbyć się zrogowaceń z części podeszwowej.

Aby utrzymać stopy w dobrej kondycji polecamy powtarzać zabieg co 4 – 8 tygodni.
 Jest to zależne od konkretnego przypadku i zostaje ustalone indywidualnie z podologiem.

Dlaczego warto usuwać zrogowacenia u podologa?

W gabinetach kosmetycznych zrogowaciały naskórek usuwany jest najczęściej tylko za pomocą frezarki. Natomiast w zaciszu domowym klienci usuwają zrogowacenia tarką. Obie metody prowadzą do przegrzewania naskórka, a to skutkuje pobudzeniem skóry do reakcji obronnej w postaci nadmiernego rogowacenia. Powstaje błędne koło –  im częściej i mocniej ścieramy – tym więcej nowych zrogowaceń powstaje.

Podczas zabiegu podolog usuwa zrogowaciały naskórek za pomocą sterylnego ostrza skalpela. Następnie wygładza skórę jednorazowym frezem – jest to tylko kilka ruchów w określonym kierunku, skóra nie przegrzewa się, dzięki czemu nie pogłębia się problem rogowacenia.

OPRACOWANIE HIPERKERATOZ

Hiperkeratoza (łac. hyperkeratosis) – jest to wynik nadmiernego namnażania się komórek naskórka, czyli jego ponadprzeciętnego rogowacenia. Najczęstsze przyczyny powstawania hiperkeratoz to tarcie skóry, ucisk, nadwaga, niewłaściwe obuwie, stojący tryb pracy, deformacje w budowie stopy, niewłaściwa pielęgnacja stóp, a także niektóre choroby oraz predyspozycje genetyczne.

Podczas zabiegu podolog usuwa wszelkie zrogowacenia ze stóp za pomocą specjalistycznych narzędzi takich jak skalpel i dłuto podologiczne. Następnie wygładza skórę frezarką. Podczas wizyty zostaje przeprowadzony dokładny wywiad z klientem w celu ustalenia przyczyn powstawania hiperkeratoz. Dzięki temu możliwe jest ustalenie z klientem indywidualnej terapii (która składa się z pielęgnacji skóry stóp w domu oraz wizyt w gabinecie podologicznym) prowadzącej do zminimalizowania problemu.

Do Hiperkeratoz zaliczamy m.in. odciski i modzele, często problemowi nadmiernego rogowacenia towarzyszy problem pękania skóry (jest to szczególnie częste w obrębie pięty). Cena zabiegu opracowywania hiperkeratoz zależna jest od stopnia zaawansowania problemu i jest ustalana z klientem przed przystąpieniem do zabiegu.

USUNIĘCIE ODCISKU

Odciski to jedne z najczęstszych i zarazem najbardziej bolesnych problemów klientów odwiedzających gabinet podologiczny. Jest to rodzaj hiperkeratozy, powstającej zwykle na skutek punktowego, intensywnego ucisku.
Większość odcisków charakteryzuje wyraźne odgraniczenie od zdrowej skóry oraz obecność rdzenia wnikającego w głąb skóry.
Przyczyn powstawania odcisków jest bardzo wiele, do najczęstszych możemy zaliczyć palce młotkowate (ucisk ze strony obuwia na grzbiecie palca, lub tarcie opuszka o podłoże) lub inne deformacje w budowie stopy, deformacje płytki paznokciowej (odciski w wałach paznokciowych),  źle dobrane obuwie, skaleczenia lub ciała obce znajdujące się w bucie. 
Jeśli przyczyna powstawania odcisku jest możliwa do wyeliminowania, wówczas możemy pozbyć się problemu na stałe, czasem nawet już na pierwszej wizycie. Jedak jeśli powstanie odcisku jest wynikiem deformacji stopy, odcisk będzie nawracał i konieczne będą regularne (najczęściej co 4 tygodnie) wizyty w gabinecie.
Podolog usuwa odcisk manualnie, za pomocą skalpela, dłuta podologicznego i cążków.  Następnie wycina indywidualne odciążenie, które opóźnia proces odnawiania się odcisku.

UWAGA!
Odciski bardzo często mylone są z brodawkami wirusowymi. Jeśli zauważyłeś niepokojącą zmianę na swoich stopach koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Samodzielne próby usuwania „odcisku” który tak naprawdę jest brodawką wirusową doprowadzą do pogłębienia problemu.


MODZELE – USUNIĘCIE

Modzel jest to rodzaj hiperkeratozy, ma najczęściej owalny lub okrągły (czasem podłużny) kształt o żółtawym zabawieniu. Umiejscowione są zazwyczaj na podeszwie stopy – w okolicy główek kości śródstopia lub na opuszkach palców.
W gabinecie podolog usuwa modzele bezboleśnie, za pomocą skalpela, następnie wygładza skórę frezarką. Rozmawia także z klientem na temat przyczyn powstawania modzeli i metodach pielęgnacji skóry opóźniających ponowne powstawanie modzeli.
Ważne jest regularne usuwanie modzeli, ponieważ z czasem mogą powstawać w nich bolesne odciski.

PĘKAJĄCE PIĘTY

Pięta to najbardziej obciążona część stopy. Przyczyn pękania skóry na piętach jest bardzo dużo, do najczęstszych możemy zaliczyć: nadwagę, niewystarczające nawilżenie skóry, niewłaściwe obuwie,  zbyt intensywne ścieranie zrogowaciałego naskórka (przegrzewanie skóry), czasami na pękanie skóry stóp mają wpływ przyjmowane leki, starszy wiek klienta czy predyspozycje genetyczne.

Zabieg w gabinecie polega na opracowaniu pięt za pomocą skalpela, dłuta podologicznego oraz cążek, tak aby jak spłycić pęknięcia jak najbardziej jest to możliwe. Następnie podolog delikatnie wygładza pięty frezarką. Jeśli problem nie jest bardzo zaawansowany możliwe jest pozbycie się problemu już na pierwszej wizycie. Najczęściej jednak konieczne jest kilka wizyt w odstępach  co ok 3 – 4 tygodnie.
Podczas wizyty zostaje również przeprowadzony dokładny wywiad z klientem w celu ustalenia przyczyn pękania skóry. Klient dostaje indywidualne zalecenia pielęgnacji stóp w domu.

ul. Przechodnia 2
00-100 Warszawa

pon-pt: 11:00-19:00
sob: 10:00-14:00

+48 666 660 062
kontakt@symetriaclinic.pl

Mapa dojazdu
Zapisz się na wizytę
Galeria - zobacz klinikę

NIP: 524 278 64 49
REGON: 362818504
NR KONTA: 93 1050 1025 1000 0092 1858  8870